5-dniowy wyjazd na rakietach śnieżnych i nartach w Sudety Wschodnie "Bílé Jeseníky"

 Biegówki czy rakiety?
Wybór należy do Ciebie :-))
(Fot. Firela)

Ośnieżone góry

Dalekie panoramy

Zimowe słońce

   Wędrówka na rakietach śnieżnych lub na nartach

Doborowe towarzystwo

Czesko-morawsko-śląskie klimaty

Wieczory przy gitarze...

 

Czego więcej potrzeba?

Zapraszamy na wędrówkę :-)

Charakter trasy:

Zapraszamy na zimowy, pięciodniowy trekking w najwyższym paśmie Sudetów Wschodnich – w Wysokim Jesioniku. Są to góry „typu średniego”, co oznacza, że przynajmniej dwukrotnie przekroczymy wysokość 1 400 m n.p.m. Wyjazd ma charakter w 3/4-stacjonarny – śpimy w jednym miejscu i generalnie chodzimy na lekko,  jednak może się okazać, że  ostatniego dnia będziemy chodzić „na ciężko” (ze wszystkimi rzeczami). Wyjazd na charakter stacjonarny - śpimy w jednym miejscu i chodzimy na lekko.

Przy dobrych warunkach śniegowych poruszać będziemy się w podgrupach – narciarskiej (narty biegowe) oraz rakietowej (rakiety śnieżne) – możliwość wypożyczenia zestawu rakiet śnieżnych z zasobu SKPB Warszawa dla pierwszych dwudziestu osób po atrakcyjnych cenach (55 zł za cały wyjazd). Istnieje możliwość utworzenia także trzeciej grupy – poruszającej się na nartach turowych – prosimy o ewentualne zaznaczenie takiego zapotrzebowania w formularzu przy zapisach. W przypadku niewystarczającej pokrywy śnieżnej wyjazd odbędzie się jako pieszy.

Termin:

23–27 lutego 2024 r.  (piątek - wtorek)
Wyjazd z Warszawy 22 lutego w nocy z czwartku na piątek. Możliwość dołączenia we Wrocławiu (w piątek, godz. 5:00) lub na miejscu w górach (miejscówka jeszcze do ustalenia Kouty nad Desnou, w piątek ok. godz. 7:00-8:00). Powrót do Warszawy we wtorek późną nocą.

Dla kogo:

Nasz trekking przeznaczony jest dla wszystkich, którzy wiedzą, co to jest turystyka zimowa i oceniają swoją kondycję jako przynajmniej średnią. Zimą dzień jest krótki, więc będziemy również chodzili po ciemku (chociaż raczej po zachodzie słońca, niż przed wschodem). Nie jest wymagane doświadczenie w posługiwaniu się rakietami śnieżnymi (wszystkiego Cię nauczymy). Jeżeli zdecydujesz się na którąś z opcji narciarskich – konieczna jest umiejętność jazdy na nartach.

Koszt:

Maksymalnie  990 zł.
Studenci: około 50 zł taniej.

Powyższe koszty zawierają:
- noclegi w formule soft premium - w warunkach turystycznych w pokojach 4-5 osobowych z łazienkami (Chata Diana, https://www.diana-kouty.cz/w pokojach 2-5 osobowych z dzielonymi łazienkami (Chalupa Chiranka, https://www.booking.com/hotel/cz/penzion-chiranka.pl.html);
- 4 obiadokolacje;
- przejazdy z Warszawy tam i z powrotem (pociąg klasa II);
- przejazdy lokalne (autobusy, pociągi);
- ewentualne atrakcje (bardzo wysokie lub dość głębokie ;-) )
Koszty nie zawierają:
- napojów do obiadokolacji;
- pozostałego wyżywienia (w odwiedzanych schroniskach, zabieranego ze sobą na trasy oraz śniadań, które będziemy organizować wspólnie z prowiantu zabranego z domu);
- indywidualnego ubezpieczenia (ZALECANE).

Opcje ekstra: +55 zł za wypożyczenie rakiet na 5 dni, +100 zł za miejsce sypialne w pociągu do Wrocławia

Zgodnie z zasadami obowiązującymi w SKPB Warszawa impreza ma charakter non–profit (przewodnicy nie pobierają wynagrodzenia, SKPB Warszawa nie czerpie z niej dochodu).

Prowadzący:

Mariusz „Dzidek” Pietrzak, Grzegorz „Docent” Tyliński oraz Maciej "Qubak" Kubacki

Impreza prowadzona jest przez licencjonowanych przewodników górskich – sudeckich oraz beskidzkiego (w tym przewodnika uprawnionego do prowadzenia wycieczek narciarskich oraz posiadających również uprawnienia pilota wycieczek PTTK).

Zapisy i kontakt:

Zapisy przez  FORMULARZ

LICZBA MIEJSC OGRANICZONA - prior tempore, potior iure - czyli kto pierwszy, ten lepszy :-)
LICZBA RAKIET do wypożyczenia to TYLKO 20 par - nie warto zwlekać z zapisem :-)
Kontakt w razie konieczności: pietrzak.mr [ślimak] gmail [kropka] com

Trasa:

Planujemy zdobycie m. in. najwyższego szczytu całych Sudetów Wschodnich - Pradziada (1491 m n.p.m.), a także niewiele niższego Keprnika (1423 m n.p.m.). Niejako „przy okazji” zaliczymy również kilka tysiąctrzystametrowych wierzchołków. Zajrzymy także na najwyższy szczyt Rychlebskich hor – Smrka (1127 m n.p.m.).
W sytuacjach wyjątkowych przewodnicy zastrzegają sobie prawo do zmiany planów z uwagi na bezpieczeństwo uczestników.

Atrakcje:

Przed nami:
- pięć aktywnych dni na sudeckich szlakach oraz poza nimi w pięknych okolicznościach przyrody;
- możliwość zdobycia najwyższych szczytów Wysokiego Jesionika oraz Rychlebskich hor (zaliczanych do odznaki Korona Sudetów);
- dalekie widoki ze wschodniosudeckich grzbietów;
- widok na najwyższy punkt Republiki Czeskiej;
- zejście do wnętrza ziemi (jak się uda);
- wizyta w uzdrowisku (dla odważnych - rozpoczęcie 6-tygodniowej kuracji oczyszczającej wg metody miejscowego "doktora");
- spotkanie z kulturą czeską, morawską i śląską - kulinarną i nie tylko;
- wspólne wieczory przy dźwiękach gitary (nie tylko Jaromír Nohavica).
Zapewniamy możliwość potwierdzenia wycieczek do odznak PTTK (GOT, Korona Sudetów, Zimowa Odznaka Górska, Górska Odznaka Narciarska etc.), pod warunkiem ich wpisania do właściwych książeczek.
W niedzielę będzie możliwość uczestnictwa we Mszy św. w języku miejscowym.

Co zabrać:

Szczegółową listę rzeczy do zabrania prześlemy bezpośrednio zainteresowanym. Na pewno konieczne będą rakiety (możliwość wypożyczenia z zasobów SKPB dla pierwszych 20 chętnych) i kijki – dla opcji rakietowej; lub narty dla opcji narciarskiej. Rakiety śnieżne można  wypożyczyć za drobną opłatą z zasobów SKPB Warszawa. Nart niestety nie wypożyczamy. Konieczne jest zabranie stosownych do warunków zimowych ubrań i oczywiście odpowiedniego, odpornego na przemiękanie obuwia.

Jedziesz z nami? Serdecznie zapraszamy!

Mariusz "Dzidek" Pietrzak, przewodnik sudecki, przewodnik narciarski (narty biegowe)
Grzegorz "Docent" Tyliński, przewodnik sudecki (rakiety śnieżne)
Maciej "Qubak" Kubacki, przewodnik beskidzki (narty turowe lub rakiety śnieżne), gitara prowadząca

 Zima w Wysokim Jesioniku  (fot. Dzidek)

 Nartostrada na Pradziada  (fot. Dzidek)

 Zima w Wysokim Jesioniku  (fot. Dzidek)

Dzidek Mróz i Śnieżynka w Sudetach Wschodnich (a w oddali Śnieżnik :-)  (fot. Żona Dzidka; termometr: Designed by macrovector_official / Freepik; śnieżynka: Photo by user openclipart.org on Freeimages.com)

Docent w innej bajce (fot. z archiwum Docenta)